Доходи Росії від продажу нафти в червні досягли дворічного мінімуму

У червні доходи Росії від нафти впали майже на 30% через падіння цін на нафту та зміцнення рубля, що впливає на бюджет країни та нафтовидобувні компанії.

За даними Міністерства фінансів Росії, у червні доходи країни від продажу нафти впали до найнижчого рівня з червня 2023 року. Загальна сума становила 415,6 мільярда рублів (5,27 мільярда доларів), що на 30% менше, ніж у попередньому році. Водночас сукупні доходи від податків на нафту і газ скоротилися на третину, до близько 495 мільярдів рублів — це найнижчий показник із січня 2023 року. Про це повідомляє Bloomberg.

Причиною падіння доходів стало одночасне зниження світових цін на нафту та зміцнення рубля. Через це кожен барель нафти приносить російській економіці менше рублів, що безпосередньо впливає на прибутковість нафтовидобувних компаній і державний бюджет, котрий на третину залежить від податкових надходжень з нафтогазової сфери.

Зміцнення рубля, яке спостерігалося у травні на рівні 80,46 рублів за долар — максимальний за два роки показник, відбулося на тлі високих процентних ставок і сподівань на покращення відносин із США. В результаті компанії отримали лише 4190 рублів за барель, що є найнижчим значенням з березня 2023 року.

Голова Центрального банку Росії Ельвіра Набіулліна визнала, що високі ставки і зниження світових цін створюють серйозний тиск на експортерів. Незважаючи на це, регулятор поки утримується від зниження ключової ставки, побоюючись зростання інфляції. Наступне рішення щодо ставки очікується в кінці липня, тож тиск на доходи від нафти через сильний рубль може зберігатися.

Водночас зниження світових цін дало змогу уряду скоротити субсидії нафтопереробним підприємствам. У червні на підтримку внутрішнього ринку палива було виділено 34,5 мільярда рублів — найнижчий показник з жовтня 2023 року.

Падіння нафтових доходів та зростаючі бюджетні витрати, зокрема на війну в Україні, змушують Росію використовувати резервні фонди, що раніше призначалися для стабілізації економіки. Міністерство фінансів вже переглянуло бюджетні очікування, прогнозуючи суттєвіший дефіцит через зниження цін на нафту, спричинене тарифною політикою США і збільшенням поставок ОПЕК+.

Таким чином, поточна ситуація з нафтовим ринком ставить перед Росією виклики у фінансовій сфері, послаблюючи нафтову галузь і загрожуючи державному бюджету.

Всі новини