В Україні мобілізація триватиме щонайменше до 9 травня 2025 року. Водночас деякі категорії громадян, зокрема окремі військовозобов'язані, мають право на звільнення від призову. Про це повідомляє "УНІАН".
Законодавче регулювання мобілізації здійснюється відповідно до Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію". У ньому визначено перелік осіб, які не підлягають призову на військову службу. Зокрема, це:
громадяни, які досягли граничного віку перебування в запасі – 60 років;
жінки, які не мають статусу військовозобов’язаних;
особи, визнані непридатними до служби за станом здоров'я, зокрема ті, хто має інвалідність або відповідний висновок військово-лікарської комісії (ВЛК);
громадяни, які отримали відстрочку від призову, серед них: студенти денної форми навчання, особи, що здійснюють догляд за людьми з інвалідністю або мають інші вагомі сімейні обставини (наприклад, троє малолітніх дітей);
особи, що мають офіційне бронювання від мобілізації – упродовж дії цього статусу їх не можуть призвати на службу.
Повний перелік підстав для звільнення від мобілізації міститься у статті 23 Закону "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію". Крім того, у статті 25 цього ж документа визначено категорії військовозобов’язаних, які можуть отримати бронювання. Також мобілізації не підлягають особи, яких виключено з військового обліку з інших підстав, наприклад, у разі відмови від українського громадянства.
До 31 березня підприємства повинні перебронювати працівників через портал Дія: що потрібно знати.
Підприємства мають до 31 березня повторно підтвердити критичність та перебронювати працівників.