НАБУ і САП відкрили матеріали четвертого епізоду справи Коломойського про ПриватБанк

НАБУ і САП відкрили справу проти Ігоря Коломойського за розкрадання понад 9,2 млрд грн з ПриватБанку через фіктивний викуп облігацій.

Ігор Коломойський / wikimedia
Ігор Коломойський / wikimedia

Національне антикорупційне бюро України (НАБУ) спільно зі Спеціалізованою антикорупційною прокуратурою (САП) відкрили матеріали нового епізоду у справі щодо заволодіння коштами ПриватБанку. Підозри висунуто колишньому кінцевому бенефіціарному власнику фінустанови Ігорю Коломойському та ще п’ятьом членам організованої ним групи. Йдеться про незаконне привласнення понад 9,2 мільярда гривень.

За даними слідства, у період з січня по березень 2015 року Ігор Коломойський, який на той момент обіймав посаду голови Дніпропетровської обласної державної адміністрації, розробив і реалізував масштабну схему незаконного виведення коштів з банку. Метою було фінансування підконтрольної офшорної компанії та збільшення особистої частки в капіталі ПриватБанку.

Суть схеми полягала в тому, що банк штучно зобов’язали викупити власні облігації у підконтрольної компанії за завищеною вартістю. Таким чином, ПриватБанк виплатив понад 9,2 млрд грн.

Подальші дії мали ознаки легалізації коштів. Близько 446 мільйонів гривень були переведені на рахунки трьох пов’язаних юридичних осіб під виглядом операцій з цінними паперами, а згодом – на рахунки ще двох компаній. Врешті-решт, гроші опинилися на особовому рахунку Коломойського. Частину суми він використав для внеску до статутного капіталу ПриватБанку, формально виконавши вимоги Національного банку України.

Серед підозрюваних у новому епізоді фігурують:

  • Ігор Коломойський — колишній кінцевий бенефіціар ПриватБанку, організатор групи;

  • ексголова правління банку;

  • колишній заступник керівника напрямку — директор департаменту міжбанківського дилінгу, довірена особа офшорної компанії;

  • ексзаступниця голови правління — директорка казначейства;

  • екскерівниця департаменту підтримки міжбанківських операцій казначейства;

  • ексзаступниця керівника департаменту з обслуговування рахунків ЛОРО банків-кореспондентів.

Їхні дії кваліфіковано за статтями 191 (розтрата), 209 (відмивання доходів) та 366 (службове підроблення) Кримінального кодексу України.

Цей епізод — вже четвертий у справі ПриватБанку. У жовтні 2023 року НАБУ і САП заявили про завершення розслідування трьох попередніх частин справи та передали обвинувальний акт до суду. Його було скеровано 6 вересня 2023 року.

Раніше у справі вже фігурували:

  • розтрата 136 млн грн через схему страхових виплат (лютий 2021 р.);

  • привласнення 315 млн доларів США (близько 8,2 млрд грн) через акредитивну схему (березень 2021 р.);

  • ще одна розтрата у 85,2 млн грн (вересень 2022 р.).

Справа ПриватБанку залишається однією з наймасштабніших у практиці антикорупційних органів України, а сума потенційних збитків державі вже сягнула десятків мільярдів гривень.

Всі новини