Верховна Рада України на засіданні 8 травня підтримала ратифікацію Угоди між Україною та Сполученими Штатами Америки щодо стратегічної співпраці у сфері копалин. Документ ухвалили за основу та в цілому — “за” проголосували 338 народних депутатів. Про це повідомив нардеп Ярослав Железняк та народний депутат Ірина Геращенко.
Згідно з положеннями угоди, передбачається створення інвестиційного фонду між Україною та США для розвитку видобутку критично важливих корисних копалин, необхідних для енергетичної безпеки, “зеленої” трансформації та оборонного потенціалу обох країн.
Під час виступу у Верховній Раді віцепрем’єрка — міністерка економіки Юлія Свириденко підкреслила, що ця угода є частиною ширшої безпекової та стратегічної співпраці між Києвом і Вашингтоном. Вона також зазначила, що реалізація проєкту відповідає національним інтересам України.
У промові Свириденко згадала й президента Володимира Зеленського, нагадавши, що саме він ініціював концепцію спільного використання українських надр зі стратегічними партнерами. У зв’язку з цим він несе повну політичну відповідальність за втілення цієї ідеї.
Водночас, як зазначають джерела, віцепрем’єрка відмовилася від зустрічі з фракцією “Європейська Солідарність”, уникнувши професійного обговорення деталей угоди, що викликало критику з боку опозиції.
Ратифікація угоди відкриває шлях до залучення американських інвестицій у стратегічний ресурсний сектор України та поглиблює економічну інтеграцію між країнами у межах спільних геополітичних викликів.