Як проходять перші прямі переговори України і Росії за 3 роки в Стамбулі

У Стамбулі стартували перші за три роки прямі переговори між Україною і Росією під тиском США. Прорив поки малоймовірний через різні умови сторін.

16 травня у Стамбулі відбулися перші за останні три роки прямі переговори між представниками України та Росії. Ця зустріч відбулася під тиском колишнього президента США Дональда Трампа, який наполягав на необхідності покласти край найсмертоноснішому конфлікту в Європі з часів Другої світової війни. Про це повідомляє Reuters.

Переговори пройшли у палаці Долмабахче на Босфорі — символічному місці, де давно чекали на дипломатичний прорив між ворогуючими сторонами. Востаннє російські та українські делегації зустрічалися віч-на-віч ще у березні 2022 року, одразу після початку повномасштабного вторгнення Росії в Україну.

Однак, очікування суттєвих змін залишаються стриманими. Напередодні зустрічі Дональд Трамп заявив, що без особистої зустрічі з президентом Росії Володимиром Путіним мирних зрушень не буде. Він підтвердив, що планує переговори з Путіним "як тільки це стане можливим".

У Стамбулі, за даними Reuters, вже прибули перші представники сторін — білих мікроавтобусів та чорних автомобілів було помічено поблизу палацу. Зустрічі відбувалися за участі офіційних представників Туреччини, США, України та Росії.

За інформацією турецьких джерел, переговори почалися о 09:30 за Гринвічем у присутності турецьких чиновників. Президент Росії Володимир Путін запропонував провести переговори в Туреччині, проте відмовився від особистої зустрічі з українським лідером Володимиром Зеленським, відрядивши натомість групу чиновників середньої ланки.

Президент Зеленський у відповідь назвав цей крок "декоративним" і висловив переконання, що таким чином Путін демонструє відсутність серйозних намірів закінчити війну. У свою чергу Росія звинувачує Україну в спробах "влаштувати шоу" навколо переговорів.

Державний секретар США Марко Рубіо, який прибув до Стамбула, висловив сумніви щодо можливості досягнення прориву, враховуючи склад переговорних команд. Він сподівається помилитися і щоб переговори призвели до домовленостей про припинення вогню та початку серйозних перемовин.

Росія позиціонує ці переговори як продовження діалогу, що розпочався ще на початку війни у 2022 році також у Стамбулі. Тоді умови були надзвичайно жорсткими для Києва, зокрема вимоги Москви щодо скорочення чисельності української армії.

Всі новини