Після початку повномасштабної війни Росії проти України в суспільстві суттєво змінилося ставлення до вивчення російської мови в українськомовних школах. За результатами нового опитування Київського міжнародного інституту соціології (КМІС), у 2025 році вже 58% українців вважають, що російську мову взагалі не слід вивчати в школах, тоді як у 2023 році таких було 52%, а ще у 2019 році – лише 8%.
Різкий спад підтримки
Ще у 2019 році 81% українців вважали, що російську мову слід викладати в школах, хоча й не всі підтримували її рівень як державної. Проте за шість років ситуація кардинально змінилася — частка прихильників її вивчення знизилася до 38%.
При цьому серед цих 38% лише 9% підтримують її вивчення на рівні з українською мовою або вище, ніж інші іноземні мови. Більшість же — 29% — схиляються до того, що російська має викладатися на рівні інших іноземних мов або навіть меншою мірою.
Географія ставлень
Усі регіони України демонструють тенденцію до зменшення підтримки вивчення російської мови в школах. Найбільш виражено це на Заході країни:
Захід: 72% проти, 25% за (у 2023 році – 65% проти, 32% за)
Центр: 61% проти, 36% за (у 2023 році – 53% проти, 42% за)
Південь: ситуація залишається майже паритетною — 51% за, 44% проти
Схід: 57% за, 36% проти (у 2023 – 61% за, 23% проти)
Особливо вражаючими є зміни на Півдні — у 2019 році проти вивчення російської мови виступав лише 1% респондентів, зараз таких уже 44%.
Мовна практика вдома — ключовий фактор
Рівень підтримки залежить і від мови спілкування в побуті:
серед тих, хто говорить переважно українською, 66% проти вивчення російської, лише 31% підтримують;
у респондентів, які користуються обома мовами порівну, думки поділилися майже порівну — 48% проти, 49% за;
навіть серед тих, хто спілкується вдома російською, 25% виступають проти вивчення цієї мови в школах, хоча більшість — 66% — підтримують.
Чому деякі українці все ще "за"?
Серед тих, хто вважає, що російську мову варто вивчати, головні аргументи такі:
це іноземна мова, і загалом мови варто знати — 38%;
російська поширена в Україні та має історичні передумови — 32%;
знання мови ворога — 14%.
Висновки
Результати дослідження свідчать про сталу тенденцію — українське суспільство дедалі рішучіше відмовляється від російської мови в освітньому процесі. Зростає не лише частка тих, хто проти її вивчення, а й поглиблюється переконання, що навіть за умов вивчення — воно має здійснюватися не більш ніж на рівні інших іноземних мов, таких як англійська, німецька чи французька.