Президент США Дональд Трамп схвалив рішення направити до України додаткову оборонну зброю після кількох днів консультацій з радниками та міжнародними лідерами. Про це стало відомо в понеділок ввечері після його зустрічі з прем’єр-міністром Ізраїлю Біньяміном Нетаньяху. Про це повідомляє Axios.
Попри тривале блокування постачання деяких типів озброєння, зокрема перехоплювачів Patriot, Трамп погодився відправити частину техніки в Україну. Як зазначили в Пентагоні, зброя вже прямує до українських військових, щоб забезпечити захист на тлі триваючої російської агресії.
Водночас адміністрація Трампа утримується від передачі повного обсягу Patriot, вимагаючи активнішої участі європейських партнерів. Особливу увагу США приділяють Німеччині — Трамп тисне на Берлін, аби той також передав власні батареї системи Patriot Україні.
У п’ятницю під час телефонної розмови з президентом Володимиром Зеленським, яку обидві сторони назвали найпродуктивнішою за весь термін президентства Трампа, американський лідер пообіцяв передати 10 перехоплювачів Patriot — менше, ніж передбачалося раніше. Причина — перегляд внутрішніх запасів США.
Днем раніше канцлер Німеччини Фрідріх Мерц звернувся до Трампа з проханням розблокувати затриману партію Patriot. У відповідь Трамп запропонував Берліну самостійно продати батарею Україні — при цьому витрати мали б бути розділені між США та європейськими союзниками. Угоду не було укладено, однак переговори тривають.
Загалом країни НАТО дедалі більше занепокоєні виснаженням арсеналів на тлі кількох конфліктів, зокрема через активне використання систем Patriot. Як зазначив один із радників Трампа, «отримати Patriot — це не як купити товар у магазині: на складах їх не так багато, як хотілося б».
В адміністрації також розглядають варіанти закупівлі батарей у Греції та Німеччині для подальшої передачі Україні. Тим часом у США нещодавно провели найбільший в історії залп Patriot для захисту військ у Катарі від загрози з боку Ірану.
Незважаючи на обережність щодо втручання у війну, Трамп дедалі більше усвідомлює важливість оборонної допомоги Україні. За словами його радників, нещодавній удар Росії по українських містах після телефонної розмови з американським лідером лише посилив його рішучість.
На полях саміту НАТО в Гаазі Трамп також мав емоційний діалог з українською журналісткою BBC Мирославою Пецою, яка особисто звернулася до нього щодо допомоги для України. Цей епізод, за словами джерел, справив на президента сильне враження.
Наразі команда Зеленського готується до зустрічі в Римі з представником Трампа Кітом Келлоггом, сподіваючись на подальшу конкретику щодо обсягів та строків військової допомоги.
«Це рішення президента, і ми виконуємо його волю», — резюмував один із високопоставлених радників Білого дому.