Законопроект щодо віртуальних активів пройшов Комітет і рекомендований до розгляду в першому читанні. Про це повідомив голова комітету Данило Гетманцев.
Україна активно працює над створенням правової бази для ринку віртуальних активів, і законопроект, що регулює цю сферу, пройшов перший етап розгляду. Голова комітету з питань фінансів, податкової та митної політики Данило Гетманцев повідомив, що документ вже отримав позитивну оцінку та рекомендований до розгляду в першому читанні.
Очевидно, що ринок криптоактивів в Україні не може далі жити за правилами Дикого Заходу. Впорядкування цього питання назріло вже давно", – зазначив Гетманцев під час обговорення законопроекту.
Дискусії щодо регулювання віртуальних активів тривають кілька років, і цей законопроект став результатом ретельної роботи робочої групи народних депутатів.
"Робоча група з числа народних депутатів провела ґрунтовну роботу і запропонувала якісний документ, який може бути взятий за основу", – підкреслив голова комітету.
Основною метою законопроекту є визначення правового режиму віртуальних активів. Згідно з проектом, віртуальні активи розглядаються як особливий вид цифрового майна, яке існує завдяки технології блокчейн. Важливо, що вони не є грошима і не можуть використовуватися як офіційний засіб платежу в Україні. Згідно з документом, їх правовий режим наближається до режиму рухомого майна.
Документ також визначає три основні категорії віртуальних активів:
Токени, прив’язані до активів, де вартість стабілізується за допомогою прив’язки до активів, таких як валюта чи майно.
Токени електронних грошей, що прив’язані до офіційної валюти.
Інші віртуальні активи, що не належать до двох перших категорій, і за якими буде визначено додаткові правила регулювання.
Згідно з проектом, право власності на віртуальні активи підтверджується володінням криптографічними ключами або іншими засобами доступу. Зазначається, що володіння віртуальними активами має презумпцію правомірності, якщо судом не встановлено інше.
"Публічна пропозиція ВА вимагає оформлення «білої книги» – документа з детальною інформацією про актив, емітента та ризики.", – йдеться в законопроекті. Цей документ має бути правдивим, чітким і не вводити в оману потенційних інвесторів.
Окремо увага приділяється вимогам до постачальників послуг, пов’язаних із віртуальними активами, таких як зберігання, торгівля чи перекази. Вони повинні пройти авторизацію, відповідати фінансовим вимогам та забезпечувати захист клієнтів.
Щодо податкових аспектів, законопроект передбачає окреме оподаткування доходів від операцій з віртуальними активами для фізичних осіб. Це дозволить оподатковувати прибуток від таких операцій як різницю між доходами від продажу і витратами на придбання ВА протягом року.
Особливо важливим є питання оподаткування фізичних осіб, які проводять операції з віртуальними активами. Законопроект пропонує, зокрема, не оподатковувати доходи від обміну віртуальних активів на інші ВА, а також дохід від продажу ВА в межах однієї мінімальної заробітної плати.
Для ВА, які були придбані до набрання чинності закону, фізичні особи можуть обрати пільгову ставку ПДФО – 5% при їх продажу протягом 2026 року.