Національний банк України спільно з громадською організацією Junior Achievement Ukraine вперше провів всеукраїнське дослідження рівня підприємливості та фінансової грамотності серед школярів. Його результати свідчать про нагальну потребу у впровадженні системного фінансового навчання в українських школах. Про це йдеться на сайті НБУ.
Дослідження відбулося у квітні 2024 року та охопило 3139 учнів 10-х класів з 97 шкіл у 19 областях України та місті Києві. Організацією та збором даних займався Український інститут соціальних досліджень імені О. Яременка, а вибірку формував Інститут освітньої аналітики.
Метою проєкту стало визначення рівня фінансових знань та навичок учнів напередодні обов’язкового запровадження в навчальних програмах нового предмета «Підприємництво і фінансова грамотність». Від 2025-2026 навчального року його вивчатимуть всі учні 8-х класів, а згодом і 9-х.
Що показали результати
Підліткам пропонували пройти 21 кейсове завдання, складене за методикою міжнародного тестування PISA з фінансової грамотності, а також відповісти на анкету з 20 запитань для вивчення чинників, що впливають на їхні фінансові знання.
Рівень правильних відповідей на кейсові завдання в середньому склав 46,6%, що відповідає лише 3 балам за 12-бальною системою. Це свідчить про початковий рівень фінансової грамотності серед українських школярів.
Найкращі результати продемонстрували підлітки з Дніпропетровської (57,4%) та Івано-Франківської (53,7%) областей і Києва (50,4%). Найнижчі показники зафіксовано у Кіровоградській (37,4%), Миколаївській (39,7%) та Чернівецькій (41,4%) областях.
Дівчата виявилися дещо обізнанішими за хлопців — їхній середній результат становив 47,4% проти 45,6% у юнаків. Також помітна різниця між міськими (48%) та сільськими (40%) школярами.
Що впливає на фінансові знання підлітків
Дослідження виявило, що рівень фінансової грамотності школярів напряму залежить від:
досвіду користування фінансовими продуктами (бюджетування, заощадження, планування витрат);
спілкування з батьками на тему грошей;
самостійного навчання — читання книг, перегляду освітніх відео та матеріалів в Інтернеті.
Водночас лише 77,6% опитаних вважають необхідним запровадити фінансову грамотність у шкільні програми.
Плани на майбутнє
Директорка Департаменту комунікацій НБУ Юлія Євтушенко зазначила:
«Фінансова грамотність українських підлітків перебуває на критично низькому рівні. Шкільний курс "Підприємництво і фінансова грамотність", для якого спеціалісти Національного банку розробили навчальну програму та написали підручник, має потенціал суттєво змінити ситуацію».
Повідомляється, що у 2027 році заплановано проведення повторного дослідження для порівняння результатів та оцінки ефективності нової шкільної програми.