У І кварталі 2025 року на українському ринку праці відбулося зростання попиту на робочу силу. Відзначено збільшення як кількості вакансій, так і резюме в порівнянні з І кварталом 2024 року. Це свідчить про зростання активності на ринку праці, що, зокрема, призвело до помітного підвищення заробітних плат. Про це йдеться у "Інфляційному звіті" Національного банку України (квітень 2025 року).
Підприємства, намагаючись заповнити вакансії, залучають до праці різні категорії населення, зокрема студентів, пенсіонерів, осіб з інвалідністю та ветеранів. Такий підхід дозволив частково пом’якшити проблему дефіциту працівників, пов'язану з наслідками війни — міграцією та мобілізацією. Водночас, проблема нестачі кадрів все ще залишається актуальною.
Збереження дефіциту працівників підтримує зростання зарплат, що, в свою чергу, підвищує доходи населення і стимулює сукупний попит. Однак, зважаючи на обмежену пропозицію робочої сили, ця ситуація має проінфляційний ефект, що може спричинити збільшення цін у майбутньому.
Прогноз: скорочення рівня безробіття і подальше зростання зарплат
Зростання попиту на працівників в умовах обмеженої пропозиції продовжить сприяти скороченню рівня безробіття до рівня нижче 10% до кінця прогнозного періоду. Однак, цей процес буде стримуватися диспропорціями на ринку праці, спричиненими змінами в структурі економіки, міграцією, мобілізаційними процесами та нерівномірним відновленням у різних регіонах і галузях.
З огляду на ці фактори, дефіцит кваліфікованих кадрів продовжить підживлювати зростання зарплат, зокрема в приватному секторі, що матиме проінфляційний ефект у поточному році. Проте з часом, коли дисбаланси на ринку праці поступово вирівняються, темпи зростання заробітних плат сповільняться, що дозволить зменшити інфляційний тиск.