14 травня 2025 року в Києві відбулася перша публічна презентація новітніх морських дронів Magura, які стали символом технологічної переваги України на морі. Начальник ГУР МО України генерал-лейтенант Кирило Буданов разом з командою фахівців спецслужби представив серію ударних безпілотних морських апаратів, що вже довели свою ефективність у бойових умовах. Про це повідомляють у ГУР.
На заході презентували:
Magura V5 — дрон-камікадзе, що діє роєм та націлений на знищення кораблів Чорноморського флоту РФ;
Magura V6P — мультифункціональну платформу для виконання різних задач;
Magura V7 — дрон-ракетоносій, який вперше в історії морських боїв знищив ворожий літак;
Модифіковану Magura V7 з кулеметним бойовим модулем.
Ці технології стали ключовими в успіхах спецпідрозділу Group 13 — елітного формування воєнної розвідки, що спеціалізується на безпілотних і роботизованих системах. За словами речника ГУР МО України Андрія Юсова, “у багатьох культурах число “13” вважається нещасливим, для російських загарбників ― точно”.
Результати бойового застосування
Протягом двох років дрони Magura вразили 17 морських і повітряних цілей противника, з яких 15 — повністю знищені. Серед них:
Два гелікоптери Мі-8 та два винищувачі Су-30
Кораблі ЧФ РФ “Сєрґєй Котов”, “Івановєц”, “Цезарь Куніков”
Розвідувальний корабель “Іван Хурс”
Сумарні втрати ворога оцінюються в понад пів мільярда доларів. Як зазначив командир підрозділу з позивним “Тринадцятий”, саме завдяки дронам Magura вдалося витіснити російський флот до пунктів базування — вони “скуті у своїх діях і не виконують жодних бойових завдань”.
Новий стандарт війни на морі
Найбільше захоплення аудиторії викликала Magura V7, оснащена двома ракетами AIM-9 Sidewinder, якими були збиті два російські Су-30.
“Сучасна Magura проти понад стометрового російського корабля ― це реінкарнація відомої історії, відомого образу — притчі про Давида і Голіафа. Тож сьогодні ви бачите українського Давида в особі “Магури” спецпідрозділу Group 13 і російського так собі “голіафа”, який тоне і падає”, — влучно підсумував Юсов.
Представники Group 13, зокрема “Маестро” і “Ксена”, подякували журналістам, волонтерам і благодійникам за допомогу у створенні та розвитку флоту морських безпілотників. Вони зазначили, що під час виходу дронів у море спостерігають паніку в лавах ворога.
Зміна воєнної доктрини світу
Військовий експерт Михайло Самусь наголосив, що українські морські дрони не лише змінюють ситуацію в Чорному морі, а й змушують країни світу переглядати свої військово-морські стратегії.
“Є відома фраза, що Україні вдалося знищити фактично третину чорноморського флоту росії, хоча в України немає флоту. Але я хотів би сказати ― так це і є флот, сучасний флот ХХІ століття. Боротьба між ним і класичним великотонажним флотом триває кілька десятиліть. Переконаний, що прямо зараз, під час широкомасштабної війни, Україна і ГУР МО як лідер в цьому плані, дійсно зробили революцію.”, — підкреслив він.