Усі працівники, які перебувають у трудових відносинах із підприємствами, установами чи організаціями — незалежно від форми власності чи сфери діяльності, а також ті, хто працює за трудовим договором у фізичної особи, мають право на щорічну основну та додаткові відпустки згідно з українським законодавством. Про це повідомляє Міністерство юстиції України.
Коли надається відпустка
Право на щорічну відпустку повної тривалості у перший рік роботи виникає після 6 місяців безперервної праці. Винятки передбачено для жінок перед або після декрету, батьків з дітьми, осіб з інвалідністю, студентів, працівників із санаторними путівками тощо — вони можуть скористатися відпусткою раніше.
Тривалість відпустки
Загалом щорічна основна відпустка триває не менше 24 календарних днів. Окремі категорії працівників мають право на довші відпустки:
освітяни — до 56 днів,
держслужбовці — 30 днів,
люди з інвалідністю І–ІІ груп — 30 днів,
неповнолітні — 31 день.
Також надаються додаткові відпустки за шкідливі умови праці, особливий характер роботи тощо. Загальна тривалість щорічних основної та додаткових відпусток не може перевищувати 59 календарних днів (69 — для гірників).
Відпустки під час воєнного стану
У період дії воєнного стану відпустка може бути обмежена до 24 днів, окрім працівників освіти. Невикористані дні можуть переноситися або надаватися без збереження зарплати.
Роботодавець може відмовити у відпустці (окрім декрету та догляду за дитиною до 3 років), якщо працівник задіяний у критичній інфраструктурі чи мобілізаційних завданнях.
За заявою працівника, який виїхав за кордон або є внутрішньо переміщеною особою, роботодавець зобов’язаний надати неоплачувану відпустку до 90 днів, яка не враховується до стажу для надання щорічної відпустки.
Відповідальність за порушення
Відповідно до статей 79 КЗпП і 10 Закону України «Про відпустки», роботодавець зобов'язаний надавати працівникам відпустку.
За її ненадання протягом двох років передбачена:
фінансова відповідальність — ст. 265 КЗпП,
адміністративна — ст. 41 КУпАП.
Проте в умовах воєнного стану дія норми про обов’язкове надання щорічної відпустки протягом двох років тимчасово не застосовується згідно з Законом України «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану».