Штучний інтелект (ШІ) відіграє критичну роль у розвитку сучасного суспільства, технологій, економіки та соціальних процесів. Від медичних інновацій до покращення ефективності бізнесу та управлінських рішень — ШІ відкриває безліч нових можливостей у різних сферах життя. Водночас рівень його використання серед населення є показником технологічного прогресу країни. Опитування щодо цього провів Київський міжнародний інститут соціології (КМІС).
Ми провели дослідження використання ШІ серед українців, щоб оцінити рівень його впровадження та популярності в Україні. Згідно з результатами (див. графік 1), 64% населення не використовують ШІ взагалі. Це можна пояснити як обмеженим доступом до нових технологій, так і недостатнім рівнем розуміння їх потенціалу. Зокрема:
12% опитаних не чули про ШІ та не знають, що це таке.
52% знають про технології ШІ, але не користуються ними.
9% спробували, але не інтегрували у повсякденне життя.
Натомість лише 26% респондентів мають досвід практичного використання ШІ, з них:
9% — нерегулярні користувачі (кілька разів на місяць чи рідше).
17% — регулярні користувачі, із яких 12% використовують ШІ щодня або майже щодня, а 5% — кілька разів на тиждень.
Ці дані вказують на високий рівень обізнаності про ШІ (88%), але й на значний розрив між знаннями та практичним використанням. Лише кожен восьмий українець активно інтегрував ШІ у своє повсякденне життя.
Варто зазначити, що використання ШІ суттєво залежить від віку. Найвищий рівень регулярного використання зафіксовано серед молоді (18-29 років), де понад половина (54%) регулярно користуються ШІ. У групах старшого віку цей показник значно знижується — серед 30-44 років він складає лише 21%, а серед людей старше 60 років — всього 4%. Це вказує на цифровий розрив між поколіннями.
Інші фактори, такі як стать і тип населеного пункту, також впливають на рівень використання ШІ. Чоловіки суттєво частіше користуються цими технологіями: серед них 23% є регулярними користувачами, у той час як серед жінок лише 13%. Мешканці міст також активно користуються ШІ порівняно з сільським населенням. Серед міських жителів рівень регулярного використання ШІ становить 21%, тоді як серед сільських мешканців — лише 9%. Цей показник зростає у великих містах: у містах з населенням понад 500 тисяч осіб 25% жителів регулярно використовують ШІ.